مرکز مشاوره و ارائه مراقبت های پرستاری، پزشکی و توانبخشی در منزل هانیوان

با ما تماس بگیرید

09025001490

سوند فولی یک کاتتر خارجی است که از طریق مجرای ادراری توسط پرستار ماهر و با تجربه و البته توسط پزشکان متخصص کلیه و مجاری ادراری نیز فیکس می شود. سوند گذاری مثانه بسیار حساس بوده و باید حتما با تکنیک استریل انجام شود؛ در غیر این صورت خطر انتقال عفونت به مثانه بشدت بالا می رود. در اینجا بیشتر به اهمیت و اندیکاسیون های سونداژ در منزل می پردازیم. 

سونداژ مثانه به چه معناست؟ 

به عمل فیکس کردن سوند فولی یا سوند نلاتون سونداژ گفته می شود. اما فرق بین سوند فولی و سوند نلاتون چیست؟ سوند نلاتون برای تخلیه موقت و فوری مثانه استفاده می شود و در اندازه و رنگ های متفاوت در بازار وجود دارد. رنگ سوند نشان دهنده اندازه سوند است. به عنوان مثال رنگ سبز: شماره 14، رنگ نارنجی شماره 16 و رنگ قرمز شماره 18 است. اغلب برای تخلیه مثانه از رنگ سبز استفاده می شود چون قطر آن نازک تر بوده، بیمار درد کمتری متوجه می شود و البته آسیب به بافت مخاطی مجراری ادراری نیز کمتر خواهد بود. اغلب بیمارانی که نمی توانند مثانه خود را به طور کامل تخلیه نمایند کاندید سونداژ از طریق نلاتون هست. مجاری ادراری و فضای داخلی مثانه استریل و بشدت حساس می باشند و همانطور که گفتیم باید به طریق کاملا استریل انجام شود. 

اما بیمارانی که به طور مستمر نیاز به تخلیه مثانه دارند، سونداژ این بیماران با سوند فولی انجام می شود. سوند فولی نیز همانند سوند نلاتون در رنگ ها و اندازه های متفاوت وجود دارد. سوند فولی لاتکس معمولترین سوندی است که در تمام داروخانه ها وجود دارد و معمولا به رنگ زرد یا کرم دیده می شود. از آنجایی که سوند یک جسم خارجی در داخل فضای استریل مثانه می باشد، جهت جلوگیری از عفونت سوند لاتکس بایستی حداقل در بازه زمانی 10 تا 14 روز تعویض گردد. 

دسته دوم سوندهای فولی، سوندهای سیلیکونی هستند. سوند های سیلیکونی به واسطه جنس سیلیکونی که دارند نسبت به سوندهای لاتکس کمتر عفونت رو به خود جذب می کنند و طبق توصیه شرکت های سازنده، حداکثر بایستی هر 28 روز یکبار تعویض گردند. 

دسته سوم سوندهای آنتی باکتریال هستند، این سوندها خود نیز دو دسته هستند: سوندهای لاتکس آنتی باکتریال و سوندهای سیلیکونی آنتی باکتریال

هر دوی این سوندها با استفاده از دانش نانوتکنولوژی ساخته شده اند و نوک این سوندها در مقایسه با سوندهای معمولی با فلزات طلا و نقره و گاها سایر فلزاتی که خاصیت ضد میکروبی دارند پوشیده شده است. بهترین زمان ماندگاری این سوندها دو ماه است ولی گاها شرکت های سازنده تا 3 ماه نیز پیشنهاد می نمایند.  

جهت دریافت خدمت فیکس سوند فولی ادراری در منزل یا سونداژ از طریق نلاتون لطفا با شماره تلفن 09025001490 تماس بگیرید. 

 

فیکس سوند فولی ادراری در منزل کرج

فیکس سوند فولی ادراری در منزل عظیمیه کرج

فیکس سوند فولی ادراری در منزل طالقانی کرج

فیکس سوند فولی ادراری در منزل گوهردشت کرج

فیکس سوند فولی ادراری در منزل جهانشهر کرج

فیکس سوند فولی ادراری در منزل چهارراه مصباح کرج

فیکس سوند فولی ادراری در منزل باغستان کرج

فیکس سوند فولی ادراری در منزل گلشهر کرج

فیکس سوند فولی ادراری در منزل مهرشهر کرج

فیکس سوند فولی ادراری در منزل فردیس کرج

فیکس سوند فولی ادراری در منزل محمدشهر کرج

فیکس سوند فولی ادراری در منزل ماهدشت کرج

فیکس سوند فولی ادراری در منزل کمابشهر کرج

فیکس سوند فولی ادراری در منزل حصارک کرج

فیکس سوند فولی ادراری در منزل سه راه گوهردشت کرج

فیکس سوند فولی ادراری در منزل هشتگرد شهر جدید

فیکس سوند فولی ادراری در منزل هشتگرد شهر قدیم

فیکس سوند فولی ادراری در منزل نظرآیاد