فصد خون یا به عبارتی رگ‌زنی روشی در طب سنتی است. طی این روش سنتی با شکاف رگ‌های بدن و خارج کردن خون‌های آلوده از بدن می‌توان از بروز بسیاری از بیماری‌ها در بدن فرد پیشگیری کرد.

فصد خون روشی است که امروزه به میزان زیادی انجام می‌شود. ما در این مطالب می‌خواهیم به بررسی روش انجام فصد خون و این که مزایای آن به چه صورت است شما را آگاه سازیم. تا انتهای مطالب با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل‌تری را در رابطه با این روش کسب کنید.

فصد خون به چه معنا است و چه کاربردی دارد؟

فصد خون به چه معنا است و چه کاربردی دارد؟

معرفی فصد خون

از گذشته تا کنون طب سنتی اعتقاد دارد که عوامل بسیاری از بیماری‌ها را عدم تعادل در خون، صفرا، بلغم و سودای شخص بیمار است، طبق این ادعا هر زمان که چهار اخلاط ذکر شده در بالا در بدن فرد از حد تعیین شده به عنوان تعادل خارج شود، فرد دچار بیماری‌های مختلفی خواهد شد. برای ایجاد تعادل بین اخلاط چهارگانه‌ی فرد در طب سنتی روش‌‌های متفاوتی وجود دارد که یکی از کاربردی‌ترین آن‌ها روش فصد خون یا رگ زنی می‌باشد. فصد خون در واقع به معنای خون‌گیری در سب سنتی است که طی این روند با ایجاد شکاف در دیواره‌ی رگ‌ها خون آلوده و سموم بدن فرد را به خارج از بدن هدایت می‌کنند. در عبارتی بهتر و کلی‌تر می‌توان بیان کرد که فصد خون به طور کلی به دو منظور انجام می‌پذیرد: به منظور درمان و یا پیشگیری از بیماری و کاهش حجم خون برای کم کردن غلظت آن.

بر اساس طب سنتی در شرایطی که سودا در فرد غلبه کند میزان زیادی سم در بدن رسوب می‌کند که لازم است از بدن خارج شود و به همین منظور از فصد خون استفاده می‌کنند.

روش انجام فصد خون در گذشته تا به امروز

در گذشته این روش با استفاده از تیغ توسط حکیم مرتبط انجام می‌شد و طی آن فرایند رگ‌زنی و ایجاد شکاف در دیواره‌ی رگ‌ در نقاطی که توسط حکیم تعیین شده صورت می‌گرفت. بدیهی است که امروزه با پیشرفت علم پزشکی و تجهیرات این روش دچار تغییراتی شده باشد. لازم است بدانید که علاوه بر حکیم‌های آشنا بر طب سنتی پزشکان نیز این عمل را انجام می‌دهند. برای انجام فصد خون در مراحل اولیه پزشک در رابطه با مسائلی نظیر فشارخون و نوع داروهای مصرفی توسط فرد اطلاعاتی کسب می‌کند و در مرحله بعد پزشک از یک سوزن برای ورود کانول به داخل رگ استفاده می‌کند و یک باند را برای ثابت نگهداشتن سوزن به دور دست فرد می‌بندد، خون‌های خارج شده از بدن فرد به داخل کیسه‌ای که به کانول متصل است هدایت می‌شود.

امروزه استفاده از تیغ برای فصد خون نیز رایج است، برای این منظور ابتدا محل مورد نظر را با استفاده از ماده‌ی بی حسی آماده می‌کنند و سپس با تيغ‌های بیستوری استریل شده شکاف‌هایی کوچک در حد 2 الی 3 میلی‌متر ایجاد کرده و با به کارگیری روش‌های خاص موجب تحریک خون برای خارج شدن از بدن می‌کنند.

فصد خون در کدام بخش‌های بدن انجام می‌شود؟

طبق اطلاعات در دسترس گزارش شده که عمل فصد در 64 موضع قابل اجرا است و جالب است بدانید که هر کدام از این موضع‌ها برای بیماری خاص انتخاب شده و هر کدام با روش‌های متفاوت با توجه به بیماری انجام می‌پذیرد. ما در ادامه به طور کلی به معرفی متداول‌ترین محل‌های انجام فصد خون می‌پردازیم: فصد پا، دست، بینی، زیر زبان، گوش، صورت، دست چپ و دست راست.

فصد خون به چه معنا است و چه کاربردی دارد؟

فصد خون به چه معنا است و چه کاربردی دارد؟

فصد خون برای چه افرادی مناسب است؟

کسانی که دارای فشارخون بالا هستند و غلظت خون آن‌ها از حد طبیعی خارج شده می‌توانند از این روش استفاده کنند. طی انجام فرایند فصد خون میزان آهن موجود در بدن به تعادل می‌رسد و در نهایت غلظت خون فرد نیز در حد نرمال و طبیعی قرار می‌گیرد. به طور عمومی می‌توان بیان کرد که دو دستع از افراد گزینه‌ی مناسبی برای انجام این روش هستند:

افرادی که دارای میزان زیادی از ذخیره‌ی آهن در بدن خود هستند و به طور طبیعی توانایی دفع آن را ندارند، لازم است بدانید که زیاد بودن میزان آهن در بدن افراد موجب بروز مشکلاتی برای اندام‌های شخص می‌شود. از عوارض افزایش غیرطبیعی آهن در بدن می‌توان به آسیب‌های کبدی، ناباروری، دیابت و ناتوانی جنسی به ویژه در مردان اشاره داشت.

افرادی که اندازه‌ی غلظت خون آن‌ها به دلیل میزان زیاد گلبول قرمز افزایش یافته است، این افراد در واقع مبتلا به پلی سایتمی هستند. از سری عوارض افزایش یافتن غلظت خون در بدن می‌توان به سکته‌های قلبی و یا مغزی اشاره داشت، زیرا به دلیل غلظت بالای خون میزان جریان خون در رگ‌ها کاهش می‌یابد و در نتیجه‌ی لخته شدن خون در رگ خطر سکته در فرد افزایش می‌یابد.‌ 

مزایای فصد خون

تعداد کثیری از پزشکان اعتقاد دارند که عمل فصد خون می‌تواند فرد را از شر بسیاری از بیماری‌های نهفته خلاص کند. پزشکان انجام روش فصد خون را به دلیل داشتن مزایای زیاد به همه‌ توصیه می‌کنند. در زیر به بررسی برخی از مزایای فصدخون می‌پردازیم:

تولید گلبول قرمز

انجام عمل فصد خون برای بیمارانی که در دوران شیمی درمانی هستند بسیار مناسب است. بیماران مبتلا به سرطان به دلیل قرار داشتن در معرض درمان‌های شدید و ویژه دچار کمبود در سلول‌های خونی می‌شوند، بنابراین طی این فرایند بدن فرد تحریک شده و اقدام به تولید گلبول قرمز می‌کند.

کنترل میزان آهن

همانطور که می‌دانید وجود هر ماده‌ای در بدن که از میزان طبیعی خود خارج شود سبب بروز مشکلاتی برای فرد خواهد شد، بنابراین اگر میزان آهن موجود در بدن فرد از میزان مشخص شده و نرمال بیشتر شود موجب ایجاد بیماری هموکروماتیس می‌شود. انجام فرایند فصد خون با پالایش کردن خون باعث برقراری تعادل آهن در بدن شده و در نتیجه بهبودی هموکروماتیس خواهد شد. باید در نظر داشته باشید که بیماری هموکروماتیس باید به موقع درمان شود و در غیر این صورت سبب نارسایی قلب، بیماری کبد، خستگی مفرط و غیره می‌شود.

کاهش میزان کلسترول 

فصد خون به دلیل خارج کردن خون‌های آلوده از بدن موجب می‌شود که فرد احساس انرژی و سرزندگی کند. پاک شدن غده‌های لنفاوی سبب به تعادل رسیدن فشار خون افراد می‌شود و تمامی این موارد در نهایت میزان کلسترول خون را به حالت طبیعی می‌رساند.

بهبود بیماری 

روند فصد خون در بسیاری از موارد سبب بهبود برخی از بیماری‌ها می‌شود. طبق مشاهدات بیماری‌‌هایی مانند پلی‌سیتمی و هموکروماتوز طی انجام فصد خون بهبود قابل توجهی پیدا می‌کنند.

هانیوانمشاهده نوشته ها

هانیوان

مرکز مشاوره و ارائه مراقبتهای پرستاری، پزشکی و توانبخشی در منزل هانیوان نزدیک به یک دهه است که فعالیت خود را در شهر کرج و شهرستان های فردیس، ساوجبلاغ، هشتگرد، نظرآباد و ماهدشت آغاز نموده است. با افزایش جمعیت در کلانشهر کرج و افزایش امید به زندگی در جامعه، کمبود تخت های بیمارستانی و همچنین مشکلات انتقال بیماران به مراکز درمانی جهت خدمات پرستاری، نیاز به مراکز مراقبتهای پرستاری را بیش از پیش نموده است. در این راستا مرکز هانیوان فعالیت رسمی خود را از سال 1394 آغاز نموده است.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *